ناحيه نورد گرم

ناحيه نورد گرم از چهار واحد اصلی تشكيل مي شود :

 1. کوره های پیشگرم
 2.  خط توليد نورد گرم                          
 3. کارگاه غلتک نورد گرم
 4. واحد تكميل نورد گرم

مشخصات خط توليد واحد نورد گرم :
ظرفيت در حال حاضر :  ساليانه 5/5 ميليون تن

 ابعاد تختال ورودي :  طول حداقل5/4 و حداکثر10 متر ، عرض650 تا1880ميليمتر و ضخامت200 ميليمتر

 ابعاد كلاف خروجی :  ضخامت 5/1 تا 16 ميليمتر ، عرض 600 تا 1880 ميليمتر و وزن کلاف 9 تا 28 تن

وظيفه خط توليد نورد گرم تبديل تختال با ضخامت200 ميليمتر به كلاف گرم با مشخصات مورد درخواست مشتري مي‌باشد .  ظرفیت توليد سالیانه خط نورد گرم در زمان طراحي 4/2 ميليون تن در نظر گرفته شده بود كه با انجام طرح و توسعه و با همت پرسنل به ظرفيت 5/5 ميليون تن در سال افزایش یافت .

كوره‌هاي پيشگرم
خط توليد نورد گرم داراي 4 كوره پيشگرم مي باشد . تختال ورودي كوره هاي پيشگرم با درجه حرارت محيط وارد کوره شده و پس از گذشت حدود 150 تا 180 دقيقه بر اساس کیفیت و عرض به درجه حرارت حدود 1250 تا 1280 درجه سانتيگراد مي‌رسد . كوره‌هاي پيشگرم قابليت دريافت تختال گرم خروجي از ناحيه فولادسازي را هم دارا مي‌باشد .

خط تولید نورد گرم شامل قسمت های زیر می باشد
2-1) پوسته شكن عمودي
تختال خروجي از كوره ها ، داراي سطح پوشيده از پوسته‌هاي اكسيدي مي‌باشد و اين پوسته‌ها قبل از شروع عملیات نورد بايد از روي تختال زدوده شده تا در حین نورد مشكلي براي غلتك هاي نورد بروز نكند و محصول معيوب نيز توليد نگردد . در این بخش از خط تولید با اعمال فشار مختصر توسط غلتک های عمودی ، لایه اکسیدی تختال شکسته و با فشار آبی حدود 200 اتمسفر تمیز می گردد . وظيفه ديگر اين تجهيز اولین مرحله كاهش عرض تختال مي باشد .

2-2) نورد مقدماتي
به طور كلي نورد به فرآيندي گفته مي شود كه طي آن فولاد در اثر نیروی فشار تغيير شكل پلاستیکی داده و به مقاطع مورد نياز تبديل مي‌شود .  در شرکت فولاد مباركه اصفهان در عمليات نورد مقدماتي ضخامت تختال تقليل مي‌يابد و به ضخامت ورق مورد نياز قسمت نورد نهايي مي‌رسد . در نورد مقدماتي دو قفسه R 1 و  R 3 وجود دارد كه هر دو به صورت رفت و برگشتي كار مي كنند . در هر مرحله نورد ، ضخامت تختال تا 25 درصد كاهش مي يابد . ورق خروجي قسمت رافينگ داراي طولي حدود 50 متر و ضخامت 40 ميليمتر و داراي عرض موردنياز مشتري مي باشد . درجه حرارت محصول خروجي رافينگ حدود 1050 درجه سانتیگراد است . یکی دیگر از وظایف رافینگ کاهش عرض در غلتک های عمودی E1  و E3 و رسیدن به عرض مورد نظر مشتری می باشد . عرض محصولات نورد گرم بین 600 تا 1850 میلیمتر متغیر است . 

2-3) نورد نهايي
اين قسمت با 7 قفسه نورد وظيفه توليد ورق مورد درخواست مشتري از لحاظ عرض ، ضخامت و شكل ظاهري ورق را به عهده دارد . ضخامت ورق توليدي نورد گرم مي تواند بين 5/1 تا 16 ميليمتر متغير باشد . درجه حرارت ورق در خروجي نورد نهایی حدود 850 تا 900 درجه است .

2-4) خنك كاري ورق
در اين قسمت خواص مكانيكي مورد نياز مشتري به ورق داده شده و  با استفاده از روش هاي خنك كاري ، درجه حرارت ورق به نحوي كنترل مي شود كه خواص مكانيكي مورد نظرحاصل شود . درجه حرارت خروجي ورق در اين قسمت حدود 650 درجه سانتيگراد است .

2-5) كلاف پيچ

خط نورد گرم داراي 3 كلاف پيچ مي باشد که وظيفه اين قسمت تبديل ورق به كلاف است .  ورق خروجي از ناحيه خنک کاری توسط كلاف پيچ به نحو مناسب پیچیده مي شود تا حجم كمتري اشغال كند . در اين قسمت ورق به شكل استوانه با قطر حداکثر 1920 میلیمتر تولید و سپس شماره گذاري ، تسمه زنی و به تکمیل نورد گرم برای انجام مراحل بعدی ارسال می گردد . لازم به ذکر است حدود 30 درصد محصولات نورد گرم به خطوط نورد سرد انتقال داده مي‌شود .


2-6) کارگاه غلتک نورد گرم
یکی از اقلام هزینه ای و کیفی تاثیر گذار در تولید نورد گرم ، غلتک ها می باشند . در این کارگاه روزانه حدود 150 غلتک سنگ زنی و 35 عدد چوک آماده سازی می شود .

4- واحد تكميل نورد گرم
وظيفه اين واحد اصلاح و تكميل كلاف خروجي از واحد نورد گرم و ارسال محصول به آدرس مشتري مي باشد . در خلال توليد محصول در واحد نورد گرم ممكن است عيوبي بروز كند كه قسمت كنترل كيفيت اين عيوب را مشخص نموده تا در خطوط تكميل از روي محصول برطرف شود و محصول معيوب به دست مشتري نرسد . درصورتي كه محصول بدون عيب باشد 72 ساعت در انبارهاي كلاف جهت خنك شدن مي ماند و پس از نصب  برچسب استاندارد و بسته بندي طبق سفارش مشتري ارسال مي‌گردد .

خطوط واحد تكميل نورد گرم عبارتند از :

 • خط برش سبك 
 • خط برش سنگين   
 • اسكين پاس     
 • تمپرميل

در اين خطوط كلاف طبق سفارش مشتري اصلاح و بسته بندي مي شود . محصول نورد گرم در صنايع مختلف به كار گرفته مي شود که برخي از آنها عبارتند از :

 • صنایع توليد لوازم خانگي و صنعتی                       
 • صنایع توليد خودرو و سایر صنایع حمل و نقل
 • صنایع ساخت سازه هاي فولادي  و ساختمان سازی
 • صنایع تولید لوله و پروفیل
 • پل سازي ، کشتی و سازه های دریایی و ...


6.1.8.0
گروه دورانV6.1.8.0

تحت نظارت وف بومی