تصویر روز
پروتکلهای بین المللی مربوط به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تغییرات اقلیم
پروتکلهای بین المللی مربوط به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تغییرات اقلیم
با عرض سلام خدمت  مخاطبین عزیز   امروز قصد داریم  تا در تداوم و تکمیل  اشنایی با معاهدات بین المللی زیست محیطی به موضوع  گازهای گلخانه ای بپردازیم.

1- مقدمه :   گازهای گلخانه ای و اثرات آن
مي‌دانيم كه كره زمين به طور طبيعي در اثر تابش خورشيد گرم مي‌شود، اما اينجا منظور ما از گرم شدن زمين، پديده ديگري است.اين پديده نسبتا جديد عبارت است از تغيير دماي زمين در اثر فعاليتهاي بشري كه با تغييرات طبيعي آن فرق دارد. در طول 100 سال گذشته، كره زمين به طور غيرطبيعي 4/0 درجه سانتيگراد گرمتر شده كه اين موضوع دانشمندان را نگران كرده‌است. آنها حدس مي‌زنند فعاليت‌هاي صنعتي در ايجاد اين مشكل بسيار موثر است و به گرم شدن كره زمين كمك مي‌كند. منظور از«گرم شدن زمين» افزايش ميانگين دماي زمين است. «تغيير آب و هوا» در اثر اين افزايش دما به وجود مي‌آيد. گرم شدن زمين موجب تغيير الگوي بارش، افزايش سطح آب درياهاي آزاد و كاهش سطح آب درياچه‌ها و تاثيرات وسيع بر گياهان، حيات وحش و انسانها مي‌شود.

2- اثر گلخانه اي چيست؟ گازهاي گلخانه اي چه گازهايي هستند؟
به مجموعه‌اي از گازها كه مقداري از انرژي خورشيد را در جو زمين نگه مي‌دارندو باعث گرم شدن جو مي‌شوند‍‍، گازهاي گلخانه‌اي مي‌گويند. بخار آب(H2O) دي اكسيدنيتروژن (NO2)، دي اكسيدكربن (CO2) و متان (CH4) گازهاي گلخانه‌اي اصلي هستند. اگر اين گازها در جو نبودند، انرژي گرمايي خورشيد مجددا به فضا بر مي‌گشت و به اين ترتيب هواي زمين 33 درجه سانتيگراد سردتر از الان مي‌شد. اثر گلخانه‌اي به افزايش دماي كره زمين در اثر وجود گازهاي گلخانه‌اي در جو زمين گفته مي‌شود. حال که در مورد  گازهای گلخانه ای آشنایی مختصری پیدا کردیم بهتر است جهت آشنایی بیشتر مخاطبین نگاهی اجمالی به  معاهدات بین المللی مربوط به این اثر نامطلوب بپردازیم

3- کنوانسیون تغییر آب و هوا و اهداف آن
در سالهای دهه ۱۹۸۰، شواهد علمی نشان دادند که انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیتهای انسانی خطراتی برای آب و هوای جهان ایجاد می‌کند و به این ترتیب افکار عمومی لزوم ایجاد کنفرانسهای بین المللی دوره‌ای و تشکیل پیمان نامه‌ای برای حل این مسئله را احساس کرد. دولتهابرای انعکاس افکار عمومی یکسری کنفرانس بین المللی برگزارکردند و تنظیم قراردادی بین‌المللی را برای بررسی این مسئله خواستارشدند. در سال ۱۹۹۰ مجمع عمومی سازمان ملل متحد کمیته مذاکرات بین الدول (INC) را جهت تدوین کنوانسیون تغییر آب و هوا  * (UNFCCC) تشکیل داد.

اهم اهداف کنوانسیون و فعالیتهای مرتبط با آن به قرار زیر است:
• تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای در جو در سطحی که از اثرات خطرناک فعالیتهای بشر بر سیستم اقلیم جلوگیری نماید.
• ارائه گزارش دوره ای وضعیت ملی تغییر آب وهوا به کنوانسیون.
• تهیه میزان انتشار گازهای گلخانه ای و جذب توسط چاهکها درکشور بصورت دوره ای.
• تنظیم و اجرای برنامه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای.
• همکاری و توسعه روشهای انتقال تکنولوژی برای کاهش انتشار در بخشهای مختلف انرژی، حمل ونقل، صنعت، کشاورزی، جنگل و زایدات جامد و مایع.
• همکاری منطقه ای و بین المللی درتهیه روشهای تطبیق با پدیده تغییر آب وهوا.
• در نظر گرفتن موضوع تغییر آب وهوا در سیاستها و برنامه ریزیهای توسعه.

4- پروتکل کیوتو در مورد کنوانسیون تغییرات آب و هوا
دولتها با پذیرش کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل در سال ۱۹۹۲، این کنوانسیون را به عنوان سکوی پرتابی برای اقدامات اساسی تر در آینده مورد توجه قرار دادند. در پاسخ به تغییرات ناشی از شناخت علمی و خواست سیاسی، کنوانسیون امکان پذیرش تعهدات اضافی دیگری را از طریق بازنگری، بحث و تبادل نظر فراهم می‌سازد. اولین بازنگری در مورد کفایت تعهدات کشورهای توسعه یافته که در نخستين جلسه كنفرانس اعضاء يا متعاهدين ( COP1 ) بر ضرورت آن تاکید شده بود، در سال ۱۹۹۵ در برلین انجام شد. هیئتهای حاضر به این نتیجه رسیدند که تعهدات کشورهای توسعه‌یافته برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها در سال ۲۰۰۰ به سطح موجود در سال ۱۹۹۰ با هدف درازمدت کنوانسیون برای جلوگیری از تداخل ضایعات خطرناک انسان ساز با سیستم آب و هوایی، تناسب ندارد.

وزراء و مقامات اجرائی همراه با پذیرش توافقنامه برلین و آغاز دور جدید مذاکرات برای تقویت تعهدات کشورهای توسعه‌یافته، تعهدات جدیدی را پذیرفتند. گروه ویژه اینکار که در توافقتنامه برلین برای تهیه پیش نویس پروتکل تشکیل شده بود، بعد از ۸ جلسه این پروتکل را به سومین جلسه اعضا یا متعاهدین ( COP3 )ارسال کرد. در کنفرانسی که به میزبانی کشور ژاپن در شهر کیوتو در دسامبر ۱۹۹۷ برگزار شد،‌ حدود ۱۰ هزار نفر شرکت داشتند. یکی از نتایج مثبت این کنفرانس پذیرش پروتکل جدیدی بود که به موجب آن کشورهای صنعتی متعهد می‌شدند که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا سالهای ۲۰۱۲-۲۰۰۸ به میزان ۵% زیر میزان انتشار در سال ۱۹۹۰ کاهش ‌دهند. با اطمینان می‌توان گفت که این تعهد اجباری و قانونی، منحنی بالارونده انتشار گازهای گلخانه‌ای کشورهای صنعتی را که در ۱۵۰ سال گذشته روند صعودی داشته است، به تدریج معکوس خواهد کرد.

پروتکل کیوتو در ۱۶ مارس سال ۱۹۹۸ جهت امضاء‌ اعضاء آماده شد. این پروتکل ۹۰ روز پس از تصویب حداقل ۵۵ هیئت عضو کنوانسیون، قابل اجراء‌می‌‌شد مشروط بر اینکه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای این ۵۵ عضو از ۵۵% کل گازهای گلخانه‌‌ای منتشر شده در سال ۱۹۹۰ توسط کشورهای صنعتی بیشتر باشد. همچنین اعضاء کنوانسیون تغییر آب و هوا به اجرای تعهدات خود در برابر کنوانسیون و آمادگی برای اجرای پروتکل در آینده، ادامه خواهند‌داد.

دفتر طرح ملی تغییر آب و هوا
طرح ملی تغییر آب و هوا در راستای تعهدات دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تغییر آب و هوا  پس از تصویب این کنوانسیون توسط مجلس شورای اسلامی در خردادماه 1376 از دیماه 1376 برابر با ژانویه 1998 در سازمان حفاظت محیط زیست آغاز بکار نمود..
5-  اجلاس دوربان افریقای جنوبی
اگر چه شرکت کنندگان در همايش جهاني بررسي آب و هوا در شهر دوربان در آفريقاي جنوبي،  به دلیل مخالفت برخی از کشور ها ( عمدتا چین  و امریکا )به تعهد الزم آور جدیدی  که   مورد انتظار  بود دست نیافتند لیکن بر سر تشديد کنترل انتشار گازهاي گلخانه اي به توافق رسيدند. در اين کنفرانس که نزديک به دو هفته به طول انجاميد هيئت هايي از 194 کشور جهان شرکت کرده بودند. بنا بر گزارش ها، شرکت کنندگان در اين کنفرانس ضمن تمديد پنج ساله پيمان کاهش انتشار گازهاي گلخانه اي تا سال 2017، موسوم به پيمان کيوتو، موافقت کردند که گفت وگوها براي طرح پيماني جديد را دنبال کنند. انچه از چکیده مباحث انجام شده دراین اجلاس برمیاید تلاش کشورهای  توسعه یافته بر توسعه تعهدات  الزام آور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به سایر کشور ها و از جمله کشورهای در حال توسعه میباشد که انتظار میرود بعد از سال 2017  برای یک دوره زمانی سه ساله (تا سال 2020 ) در قالب  تعهدات جدید تدوین و به تصویب برسد

رویکردهای شرکت فولاد مبارکه در خصوص معا هدات مذکور
اگر چه کشور جمهوری اسلامی ایران  تاکنون  ملزم به اعمال سهمیه جهت کاهش گازهای گلخانه ای نبوده  و از اینرو هیچگونه  الزام قانونی جهت کاهش  گازهای مذکور متوجه  هیچ یک از شرکتهای ایرانی و از جمله شرکت فولاد مبارکه نمی باشد لیکن  این شرکت با دور اندیشی  و   پیش بینی  شرائط  در پیش رو  سعی نموده است تا در  سیاست گذاری های  حال و بلند مدت خود علاوه بر استفاده از ظرفیتهای  تکنولوزیکی و  حمایتهای مالی بین المللی  همانند  بهره مندی از روش مکانسیم توسعه پاک CDM) )نسبت به  اندازه گیری شاخصهای  مرتبط با  انتشار گازهای مذکور و تبادل اطلاعات با  مجامع معتبر بین المللی نظیر  دفتر تغییرات اقلیم وابسته به انجمن جهانی فولاد ، نسبت به اعمال  محدودیتهای آتی  امادگی لازم را  کسب نماید . در این راستا   بهبود راندامان  تولید برق نیروگاه گازی با  استفاده از  اعتبارات مکانسیم *  CDM ، ممیزی انرژِی و مدیریت بر مصرف سوخت از یک سو   و  اخذ گواهی نامه  مشارکت در برنامه تغییرات اقلیم انجمن جهانی فولاد به جهت  تبادل اطلاعات منظم و پیوسته با آن  سازمان ، از موفقیتهای حال حاضر شرکت فولاد مبارکه در این رویکرد بوده است . این شرکت سعی دارد تا با الگو برداری از بهترین عملکردها و استفاده از تجربیات  پیشگامان صنعت فولاد   همانند گذشته مسئولیت اجتماعی و زیست محیطی خود را به عنوان صنعتی سبز و الگو در کشور  ایفاء نموده و مطابق با رویه ها و استانداردهای جهانی در این خصوص گام بردارد.

united nation framework convention on climate change *
conference of the parties  *
*CLEAN DEVELOPMENT MECANISEM

با تشکر
واحد محیط زیست

1393/10/8

تعداد بازدید : 5248
5.4/10 (تعداد آرا 33 نفر )

ارتقاء امنیت وب با وف بومی