تصویر روز
تولید و عرضۀ حداکثری محصول در راستای منافع مشتریان واقعی و سهامداران میلیونی


در سالهای اخیر، فولاد مبارکه با دوری از بازی‌های سیاسی و منفعت طلبی های فردی و گروهی توانسته انرژی خود را بر مأموریت اصلی شرکت، یعنی توسعۀ متوازن در زنجیرۀ ارزش و تولید حداکثری متمرکز کند. در حال حاضر سایر تولیدکنندگان ورق گرم فولادی کار نمی کنند یا با ظرفیت پایین کار می کنند، ولی فولاد مبارکه در سخت ترین شرایط بالاترین رکوردهای تولید را دارد و این امر دلیل بر کارایی این بنگاه اقتصادی است و به همین سبب همواره فراتر از تعهدات، به بازار داخل محصول عرضه کرده است.
امروز فولاد مبارکه با سرمایه گذاری حدود ۶ هزار میلیارد تومانی در توسعه های خود، توانسته است افزایش ظرفیت ۴۰ درصدی و افزایش تولید ۳۰ درصدی نسبت به سال ۹۱ داشته باشد و ضمن تکمیل زنجیرۀ تولید، به ویژه در بخش معدن، سوددهی مناسبی برای سهامداران به ارمغان بیاورد.
برخی افراد که هر روز اشتهای بی انتهای خود به رانت‌خواری حاصل از تفاوت قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد را در قالب مصاحبه های بی پروا و حمله به فولاد مبارکه به نمایش می گذارند، فراموش کرده‌اند سال ۹۴ به دلیل منفعت بالای واردات از محل ارز مبادله‌ای و فرار از پرداخت تعرفه، با جعل محصول وارداتی با عنوان ورق ممزوج چه خسارت هایی به کل تولید داخل زدند. حال آنکه فولاد مبارکه آن دوران سخت را بهسلامت و البته به دشواری و با مجاهدت مدیران و کارگران زحمتکش طی کرد؛ اما امروز مورد هجمۀ گروه فشار مستقر در تشکل صنفی خاصی است. از این افراد خاص(!) توقع نداریم حقیقت را بگویند؛ زیرا منفعت آنی برای آنها از همه چیز مهمتر است. آنها یک روز از عرضه در بورس کالا و حذف مچینگ و روز دیگر از فروش به قیمت جهانی دم می زنند و در مقطعی دیگر از عرضۀ خارج از بورس دفاع می کنند. چنین گروه هایی که عملکرد مالی و مالیاتی و نحوۀ تولید و فروش برخی اعضای شاخصشان مشخص نیست و معلوم نیست که با محصولات دریافتی ارزان قیمت از فولاد مبارکه چه کرده‌اند، به دروغ پراکنی روی می آورند و فولاد مبارکه را به محدود کردن عرضه متهم می کنند.
این روزها خواهد گذشت و روزی که چندان دور نیست این سؤال مطرح خواهد شد که با چه استدلالی هزاران میلیارد تفاوت قیمت و رانت به سمت معدودی افراد سوق داده شد. همان گونه که رهبر معظم انقلاب در خصوص بازار سکه و ارز فرمودند باید از سیاستهای غلط دوری کرد و با تدبیر مانع ایجاد رانت و حیف و میل سرمایه های ملی شد، از سیاستگذاران محترم در حوزۀ فولاد انتظار می رود که با تدبیر صحیح ، از تضییع حقوق میلیونها نفر از مردم که به نوعی مالکان اصلی بنگاه های بزرگ فولادساز به شمار می آیند، پیشگیری شود.


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن پیام :
 

تعداد بازدید : 509
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )