تصویر روز
قرارداد 1200 میلیارد ریالی بیع متقابل میان فولاد مبارکه وآب و فاضلاب استان اصفهان
 
اولين و بزرگترين قرارداد بيع‌متقابل  ساخت  تاسيسات فاضلاب  شهرستانهاي مبارکه و لنجان ميان شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با سرمايه گذاري 1200 ميليارد ريال منعقد شد که به موجب آن مقرر گرديد  حدود 220کيلومتر شبکه فاضلاب در شهرستان مبارکه و 270 کيلومتر در شهرستان لنجان اجرا شود .
به گزارش خبرنگار خبرنامه فولاد ، بزرگترين قرارداد بيع متقابل تکميل تأسيسات فاضلاب شهرهاي مبارکه  و لنجان در حضور مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور به امضاي مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و مديرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان رسيد. 
سيدمهدي ثمره هاشمي مديرعامل و رئيس هيأت مديره شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در نشستي که به منظور امضاي قرارداد بيع متقابل ميان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با شرکت فولادمبارکه اصفهان برگزار شد گفت: در حال حاضر از لحاظ وضعيت منابع آبي در کشور در شرايط بحراني قرار داريم، زيرا متوسط بارندگي در کشور حدود 250 ميلي متر است؛ در حالي که اين رقم در دنيا به بيش از 800 ميلي متر مي‌رسد.
ثمره هاشمي ادامه داد: حدود 50 سال گذشته سرانه آب در دسترس براي هر نفر حدود 7 هزار و 500 مترمکعب بوده و در حال حاضر اين رقم به کمتر از هزار و 500 مترمکعب رسيده است، در حالي که همچنان نيازهاي مردم در بخش‌هاي مختلف همچون شرب، صنعت و کشاورزي رو به افزايش است.
وي افزود: به منظور اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي در بخش‌هاي صنعت و کشاورزي ناگزير به استفاده بهينه از منابع آبي موجود هستيم که استفاده از منابع آبي خاکستري يکي از راه‌هاي استفاده بهينه از آب مي‌باشد.
مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر حدود 5 ميليارد مترمکعب آب شرب در کشور توليد مي‌شود. اين در حالي است که هم اکنون جمعيت تحت پوشش شبکه فاضلاب در کشور حدود 38 درصد است و در حال حاضر حجم پساب توليدي در کشور حدود 1.5 ميليارد مترمکعب است. در صورتي که اگر 80 درصد از 5 ميليارد مترمکعب آب توليدي بازچرخاني شود، حدود 4 ميليارد مترمکعب آب توليد مي‌شود که جوابگوي نياز حدود 30 ميليون نفر در طول سال است.
ايشان با اشاره به تخصيص اعتبارات به پروژه‌هاي آب و فاضلاب گفت: تخصيص اعتبارات دولتي به پروژه‌ها قابل توجه نيست ، بر اين اساس به منظور توسعه پروژه‌هاي آبفا بايد از اعتبارات بخش خصوصي استفاده کرد که در اين راستا طي سال اخير شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور به موفقيت‌هايي در اين زمينه دست يافت و توانست از منابع مالي بانک توسعه اسلامي، بانک جهاني، فاينانس جاري، فاينانس داخلي، فروش اوراق مشارکت و انعقاد قرارداد بيع‌متقابل با صنعتگران بهره مند شود و انتظار مي‌رود با قراردادي که ميان آب و فاضلاب  استان اصفهان و شرکت فولاد مبارکه  اصفهان منعقد شده است، شاهد توسعه پروژه‌هاي آبفا و حفظ محيط زيست و تأمين بهداشت و سلامت مردم با بازچرخاني پساب باشيم و فولاد مبارکه اصفهان هم به آب مورد نياز جهت مصارف صنعتي دست يابد.
در همين رابطه مهندس هاشم اميني مديرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرنامه فولاد افزود: اولين و بزرگترين قرارداد بيع‌متقابل ميان آبفاي استان و شرکت فولاد مبارکه اصفهان منعقد شد که اين پروژه به لحاظ حجمي و ريالي  يکي از پروژه هاي بسيار مهم در سطح استان است که با اجرايي شدن  آن در شهرستان مبارکه شبکه  گذاري فاضلاب حدوداً 220 کيلومتر و در شهرستان لنجان 270کيلومتر به انضمام يک تصفيه خانه در شهر سده و ورنامخواست با بازه زماني 2 تا 3 سال  اجرايي مي شود.
ايشان افزود :  به ازاي سرمايه‌گذاري اوليه حدود هزار و 200 ميليارد ريالي شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اجراي اين پروژه‌ها حدود 450 ليتر در ثانيه ،  پساب فاضلاب تصفيه شده و در يک بازه زماني 30 ساله براي شهرستان مبارکه  و 35 ساله براي شهرستان  لنجان در اختيار شرکت فولاد مبارکه اصفهان قرار خواهد گرفت و در زماني که  با  بحران کمبود آب مواجه هستيم  اين منبع  به عنوان يک منبع پايدار آبي مي تواند براي صنعت فولا مبارکه بسيار پر اهميت باشد.
مديرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان مزيتهاي اين پروژه را  بهبود شرايط زيست محيطي و بهداشت عمومي حاکم بر اين دو شهرستان بيان کرد  و گفت :  با توجه به اينکه در حال حاضر فاضلاب اين شهرستانها  بعضا در زاينده رود و يا جذب چاههاي منطقه مي شود  ،  با اجرايي شدن  اين پروژه ميزان ورودي فاضلابهاي انساني به رودخانه کمتر و ايجاد اين فاضلاب  در جهت توسعه صنعت بهره برده  ميشود.
وي  از مديريت  و مسئولين شرکت فولاد مبارکه اصفهان در همراهي و مساعدت لازم   در اين پروژه قدرداني نمود و اظهار داشت : پس از مطرح شدن  اين پروژه   جلسات متعدي از طرف کارشناسان فولاد مبارکه اصفهان و آب و فاضلاب استان  انجام پذيرفت تا نهايتاً به اجرايي شدن آن مبدل شد و در حال حاضر  3 نفر از شرکت فولاد مبارکه و 3 نفر از شرکت آب و وفاضلاب و همچنين يک نفر  کارشناس رسمي دادگستري نظارت بر اين پروژه را به عهده خواهند داشت.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: به موجب اين قرارداد، شرکت فولادمبارکه با بازچرخاني پساب، نيازهاي آبي خود را در بخش صنعت برطرف مي‌نمايد که اين امر تأثير بسزايي در کاهش آلايندگي محيط زيست دارد.
ايشان افزود: پروژه بطور غير رسمي شروع شده و با شروع کامل پروژه، همکاري و تعامل مردم و شهرداريها در پيشبرد  و تکميل پروژه در بازه زماني 2 و 3 ساله بسيار  ضروري است   و  اين اقدام فولاد مبارکه به عنوان يک شرکت بين‌المللي  با افتخاراتي که در توليد ، فن آوريهاي نو و ايجاد اشتغال و خودکفايي در کشور داشته است،  از نگاه بلند مدت ، راهبردي و استراتژيک در تحقق مسئوليتهاي اجتماعي  قابل  تقدير  مي‌باشد  و اميد است اين اقدام  در توسعه پايدار در بخش صنعت کشور و بازچرخاني آب و استفاده بهينه از آن به عنوان يک الگو در ديگر شرکتها مطرح گردد و سطح رضايتمندي مردم و شرکت با ايجاد سطح بهداشت عمومي در اين شهرستان افزايش يابد.  
اين گزارش حاکي است در ادامه اين نشست:  دکتر محمدمسعود سميعي نژاد مديرعامل فولادمبارکه اصفهان گفت: در حال حاضر حدود 70 درصد فولاد کشور در اصفهان توليد مي‌شود و اين استان  بزرگترين قطب توليد فولاد در کشور محسوب شده است. اين در حالي است که آب يکي از انرژي‌هاي مورد نياز توليد فولاد به شمار مي‌آيد و خشکسالي اخير شرکت فولاد مبارکه اصفهان  را برآن داشت تا با بازچرخاني آب بتواند بر محدوديت منابع آبي غلبه نمايند و در اين راستا شرکت فولادمبارکه اصفهان در صدد انعقاد قرارداد بيع متقابل با آبفاي استان جهت بهره‌گيري از پساب فاضلاب مي‌باشد.
وي افزود: شرکت فولاد مبارکه در سال 86 به ازاي توليد 4 ميليون تن فولاد 40 ميليون مترمکعب آب به مصرف مي‌رسانيد، در حالي که در سال گذشته اين شرکت با توليد 6.6 ميليون تن فولاد ، مصرف آب را به 27 ميليون مترمکعب کاهش داد و مطمئنا با انعقاد اين قرارداد شرکت فولادمبارکه اصفهان بيش از پيش به تعهدات اجتماعي خود که همان حفظ محيط زيست و کاهش آلاينده‌ها‌ست دست مي‌يابد، چراکه جمع‌آوري، انتقال و تصفيه فاضلاب در راستاي حفظ محيط زيست صورت مي‌گيرد.
مديرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان گفت: پيش بيني مي‌گردد هزينه اجراي کامل اين طرح به بيش از دو هزار ميليارد ريال برسد.


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن پیام :
 

تعداد بازدید : 3112
5.6/10 (تعداد آرا 38 نفر )

ارتقاء امنیت وب با وف بومی