تصویر روز
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین دستی کشور را تأمین می کند


سید ناصر موسوی لارگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانۀ ملت، در خصوص مزایای عرضۀ فولاد در بورس کالا، اظهار داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایـــرانی نامگذاری شــــده، برخــــی صنایع پایین‌دستی به جای تمرکز بر تولید داخلی و افزایش اشتغال، به سمت منفعت شخصی و تقویت واردات برخی محصولات گرایش دارند؛ آنچــــنان که برخـــی صنایع ازجمله صنایع پاییندست فولاد به بهانۀ تأمین نشدن نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی در صنایع بالادست، به دنبال کاهش تعرفۀ واردات انواع محصولات فولادی هستند.
عضــــــو کمیــسیون اقتـــــــصادی مجـــــلـــس شــورای اســلامی، گفت: در سالهای قبل، تولیدکنندگان فولاد ازجمله مجتمع فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکنندۀ محصولات فولادی موردنیاز صنایع، همچون ورق، میلگرد، نبشی، آهن و سایر محصولات توان پاسخگویی به نیاز بازار داخل، به ویژه صنایع پاییندستی را نداشتند؛ به‌طوری که برخی ضخامتهای ورقهای فولادی یا در کشور تولید نمی شد و یا توان تولید آن وجود نداشت.
ظرفیت تولید فولاد مبارکه ۷/۲ میلیون تن فولاد است
نمایندۀ مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که در حال حاضر، ظرفیت تولید مجتمع فولاد مبارکه حدود ۷/۲میلیون تن است و در کنار آن سایر مجتمع‌های فولادی نیز در کشور فعالاند.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه طبق آمارهای موجود، فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین‌دستی کشور را تأمین می کند، اعمال تعرفۀ واردات محصولات در این حوزه، قانونی و اساسی بوده و به نفع تولید کشور است. در این بین اگر برخی صنایع پایین‌دست در اندیشۀ دیگری به جز تولید هستند، به‌طور حتم راه به جایی نخواهند برد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بعضاً عنوان می شود که قیمت محصولات در بازار داخلی بسیار بیشتر از نرخ های جهانی است؛ اما مشاهده می شود که مصرف کنندگان پرشماری برای خرید این محصولات صف می کشند؛البته وزارت صنعت به عنوان متولی باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان واقعی، اجازۀ شکل گیری تقاضاهای کاذب را به عدهای خاص که با هر ترفندی عنوان تولیدکننده را یدک می کشند، ندهد.
موسوی لارگانی ادامه داد: همچنین به‌طور طبیعی اگر قیمتهای داخلی به صرفه نبود، صنایع با وجود تعرفۀ فعلی، اقدام به واردات می کردند؛ اما امروز هم خرید پرحجم انجام میدهند و هم از کاهش تعرفه سخن می گویند.
واردات کالای مشابه تولید داخل حرام شرعی است
موسوی لارگانی تأکید کرد: شواهد نشان می دهد قیمتهای داخلی و جهانی باهم همخوانی دارند؛ به این ترتیب براساس گفتۀ مقام معظم رهبری، واردات کالاهایی که در کشور تولید شده و مشابه داخلی دارد، حرام شرعی است و در این حالت اعمال تعرفۀ واردات یک کار اساسی و قانونی است.
این نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اگر محصولی موردنیاز صنایع پاییندستی است که فولاد مبارکه یا سایر مجتمع های فعال این حوزه توان تولید آن را ندارند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید فهرست این محصولات را مشخص کند تا برای این محصولات تعرفه ای تعیین شود که ابتدا نیاز صنایع تأمین شود، اما زمینۀ واسطه گری با این واردات فراهم نشود.
عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت: تأکید می کنم که با توجه به وجود توان تولید داخلی و فشاری که از سمت مجامع بین المللی به کشور تحمیل می شود، اولویت اول حمایت از تولید کالای ایرانی است.
این نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فولاد جزو صنایع مادر کشور به شمار میرود و باید مورد حمایت قرار گیرد تا طرح‌های تولید آن برای تأمین کلیۀ نیازهای بازار داخل توسعه یابد و از بابت فروش محصول و وجود مشتری در داخل کشور اطمینان داشته باشد. نه اینکه با تمایل به افزایش واردات، صنایع داخلی را تضعیف کنیم و ضمن خروج ارز از کشور، خریدمان به نفع دیگر کشورها باشد.


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن پیام :
 

تعداد بازدید : 808
5.5/10 (تعداد آرا 35 نفر )