تصویر روز
اهتمام ویژه فولاد مبارکه اصفهان به رعایت استانداردهای زیست محیطی


دكتر سبحاني در ابتداي سخنان خود ضمن خوش آمد گويي به حاضرين در جلسه ، بازگشت خود پس از ۲۰ سال به شرکت فولاد مبارکه را بازگشت به خانه خود تعبیر کرد و گفت: من سال 62 وارد فولادمباركه شدم و در آن زمان و در دوران ساخت فولادمباركه مشغول آماده سازي سايت بوديم. به هرحال آنچه امروز به عنوان فولادمباركه و يا بهتر بگويم غول فولاد خاورمیانه مطرح است به صورت امانت به دست من سپرده شده و حاصل زحمت عزيزان بسياري است كه از ابتداي شروع فعاليت اين بنگاه صنعتي - اقتصادي فعاليت داشته اند تا به امروز كه فولادمباركه به عنوان بزرگترين واحد صنعتي مشغول به كار است.
کارخانه فولاد مبارکه در دوره عمر 30 ساله خود فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده. از همان ابتداي ساخت چيزي كه كمتر مورد توجه قرارگرفته اين است كه ساخت فولادمباركه در دوران جنگ تحميلي صورت گرفت زماني كه تمام نيروها به جبهه ها اعزام شده بودند. فولادمباركه نه به فقط به لحاظ نيروي انساني رسالتي سنگين را در پشتيباني و اعزام نيرو به جبهه داشت بلكه به لحاظ پشتيباني هاي فني هم نقش به سزايي داشت.
من شاهد بودم كه پرسنل فولادمباركه در چه شرايطي نصب تجهيزات فولادمباركه را بر عهده داشتند. دوران ساخت با درايت و مديريت مهندس عرفانيان و با حضور نيروهاي متخصص و دلسوز اين كار صورت گرفت و كارخانه به بهره برداري رسيد. در ادامه آقاي مهندس هراتي نيك، دكتر اسلاميان، مرحوم مهندس رجايي و  دكتر سميعي نژاد مديراني بودند كه مسئوليت اين مجموعه را بر عهده داشتند. آقاي دكتر سميعي نژاد از مديران متعهد ومتخصص صنعت فولاد كشور هستند كه قريب به سه سال مديريت اين مجموعه را به عهده داشتند كه در دوران مديريت ايشان و پيرو زنجيره توفيقاتي كه فولادمباركه كسب نمود، توفيقات جديدي نصيب بزرگترين توليد كننده فولاد خاورميانه شد كه همه اين موفقيتها باعث افتخار ايران و ايراني مي باشد.
دريافت تنديس زرين تعالي سازماني به يقين در تكامل و تداوم حركتهاي قبلي بوده كه همه عزيزان در آن سهيم بوده اند و اين افتخاري براي صنعت كشور است.
وی يكي از مباحث مهم در صنعت فولاد به خصوص شركت فولادمباركه را توسعه دانست و اظهار کرد: حیات واحدهای فولادی به توسعه آن است و مرگ صنایع فولادي زمانی رخ می‌دهد که توسعه‌هاي خود را محدود و متوقف نمايند.با نگاهي به روند رو به رشد توليد فولاد در جهان بايد گفت اين رشد به قدري سرعت دارد كه همه ي فولادسازهاي جهان بايد براي حفظ سهم خود در بازار جهاني بيش از پيش سعي نمايند.
دكتر سبحانی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه بايد با توليد خود جايگاهش را در بين توليدكنندگان فولاد جهان تثبيت نمايد و با هدف گذاري مشخص به سمت طرح هاي توسعه به پيش رود. شركت فولادمباركه نمی‌تواند خودش را نسبت به بهره مندي از بازار جهانی محروم سازد و ما نیز تلاش می‌کنیم در این کارخانه‌ سهم تولید جهانی را مشخص کنیم و با مدیریت و سرمایه‌گذاری صحیح گلوگاه‌هاي موجود در روند توسعه را رفع نمائیم تا به ظرفيت هاي از پيش تعيين شده برسيم و موانع را برطرف كنيم.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: توسعه شرکت‌های فولادی باید عمودی و افقی ديده شود. هم واحدهاي بالا دستي در نظرگرفته شود و هم واحدهاي پايين دستي. نباید در توسعه‌های افقی محدودیت تعريف کنیم .بايد به سمتی پیش برویم که این توسعه‌ها در قالب طرح هاي ملي و فراملی قابل اجرا شود. به طور مثال اگر ميتوانيم مواد اولیه را از خارج از کشور تامین نماييم، همان‌جا فرآوری كرده و سپس آن را به داخل کشور و کارخانه انتقال دهیم.
سبحاني خواستار ایجاد اعتماد در بازار فولاد به خصوص در شاخه صادرات این محصول شد و گفت: فولادمباركه تاكنون توانسته جايگاه بسيار مناسبي را در بازار جهاني از آن خود نمايد و هدف گذاري بر روي فروش عمدتا بايد به روي بازارهاي خارجي بچرخد. اگر ما بازار داخلي را به عنوان بازار هدف خود مد نظر قرار داده باشيم با يك بازار 3 ميليون تني و بسيار آسيب پذير مواجه هستيم.اگر توليد خودرو كاهش يابد  فولادمباركه با محصولات انباري مواجه ميشود و اگر بازار صعودي شود براي خريد صف تشكيل ميشود .بايد به بازار 1/5ميليارد تني جهاني وصل شويم تا آسيب پذيري كمتري را شاهد باشيم. يعني در بازار صادرات به قدري تقاضا داشته باشيم كه بازار داخل را بتوانيم پوشش دهيم. از مسئولين نيز تقاضا داريم در اين راه كمك كنند تا مسئوليت تنظيم بازار نيز با همكاري خود فولادمباركه صورت بگيرد. نيازهاي بازار داخلي نبايد مانعي براي بازار صادرات محصولات باشد . در بازار خارجی نمی‌توان یک روز فولاد صادر کنیم و روز دیگر جلوی صادرات را بگیریم، بلکه اگر کنترل بازار به شرکت فولاد مباركه بسپاریم، می‌توانیم با تامین فولاد موردنیاز داخل نیاز خارج از کشور را نیز تأمین کنیم.
سبحانی گفت: شركت فولادمباركه به عنوان يك شركت سهامي عام كه سهام آن در بورس عرضه شده متعلق به ميليون ها نفر است و صاحبان سهم، بخش خصوصي و افراد حقيقي و حقوقي هستند وما اينجا امانتدار مردم هستيم.بايد در مديريت منابع دقت شود. از سهام‌داران عمده شركت درخواست داريم کمی در دریافت سود سهامشان خویشتن‌دار باشند تا بخشی از این سود در داخل شركت چرخش داشته باشد و پروژه‌های توسعه‌ای این کارخانه سرعت بيشتري داشته باشد.
وي در پایان افزود: توجه به محيط زيست باعث شده همه سرمايه گذاري هاي لازم تاكنون براي اين مهم انجام شود و موضوع كنترل آلايندگي در اين شركت كاملا بر اساس معيارهاي استاندارد بوده و فولادمباركه در خصوص رعايت مسايل زيست محيطي اهتمام ويژه خواهد داشت در اين خصوص از هيچ كوششي دريغ نخواهد كرد.
 


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن پیام :
 

تعداد بازدید : 2713
5.5/10 (تعداد آرا 30 نفر )

ارتقاء امنیت وب با وف بومی