تصویر روز
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان در دیدار با فعالان صنعتی استان خراسان تاکید کرد: حمایتهای دولت از صنعت فولاد ادامه یابد


مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به اهميت صنعت فولاد گفت: با توجه به برنامه ریزی، برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در ۱۴۰۴ ، اميدوارم شاهد حمايت های همه جانبه دولت برای دستيابی به اين هدف باشيم.
وی افزود: در مراحل ابتدايی راه‌اندازی اين واحد صنعتی، مشکلات بسیار زیادی بر سر راه قرار داشت؛ اما با حمایت دولت مردان وقت و نمایندگان استان خراسان در مجلس شورای اسلامی و با اتکا به خداوند متعال و تلاش شبانه روزی، راه اندازی اين مجتمع عظيم ادامه يافت؛ تا سرانجام روی پای خودمان ایستادیم و اگرچه به سختی، اما پیش رفتیم.
مدیرعامل فولادمبارکه، همکاری اتاق های بازرگانی استانها را به عنوان پارلمان بخش خصوصی، درجهت توسعۀ کشور امری مؤثر و مهم ارزيابی و خاطرنشان کرد: اميدواریم ارتباطی که بين کميسيون صنايع استان خراسان و استان اصفهان برقرار شده است، علاوه بر تبادل اطلاعات و تجربيات، در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی‌های مسئولان تأثیرگذار باشد.
دکتر بهرام سبحانی اضافه کرد: امروزه صنعت ما مشکلات مختلفی دارد و مشکلات در همۀ حوزه ها متفاوت است و تفاوت در نيازها، تدبير برای رفع مشکلات را دشوارتر میکند.
وی با تأکید بر ظرفیت های موجود در بخش معدن و صنایع معدنی کشور، تصریح کرد: کشور ایران میتواند با استفاده از این ظرفیتها جایگاه خود را تا ردۀ هشتمين کشور تولیدکنندۀ فولاد جهان ارتقا دهد.
مدیرعامل اسبق مجتمع فولاد خراسان، این مجتمع را مصداق بارز يک واحد فولادسازی موفق در کشور ارزيابی کرد و گفت: اينکه فولاد خراسان تمام مايحتاج خود در استان را خودش تهيه میکند، قابل تحسین و تقدير است. ما باید توجه داشته باشیم که دسترسی به معدن، راه آهن، گاز، آب، زیرساختها و... ازجمله نيازهای اوليۀ تأسیس يک کارخانه است و بايد به اين مسائل توجه جدی شود.
دکتر سبحانی در ادامه با اشاره به هدف دستیابی به ۵۵ میلیون تن فولاد در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در صنعت فولاد کشور گفت: نباید برای حل مسائل مقطعی و بدون انجام کارهای تحقيقاتی، واحدهای فولادسازی در مکان های نامناسب ايجاد شود؛ زیرا اين قبیل اقدامات به ضرر اقتصاد خرد و کلان کشور است. اينکه چه کسی سرمایه گذاری کند مسئلۀ دوم است؛ مسئلۀ اول اين است که اين منابع ملی در مکانی هزينه شود که صرفه و توجيه فنی و اقتصادی داشته باشد.
مجتمــع فــولاد خــراسان اوليــن مجموعه ای در کشور خواهد بود که تمام نيازهای آن در استان محل استقرار تأمين میشود
در اين ديدار مديرعامل فولاد خراسان نیز در سخنانی به نحوۀ راه اندازی و تشکيل اين مجتمع فولادسازی پرداخت و گفت: احداث کارخانه در شهرستان نيشابور بيشترين امتياز را برای ايجاد يک مجتمع فولادی با دو ميليون تن توليد به خود اختصاص داد و از سال ۶۹ عمليات شکل گیری این شرکت آغاز شد.
سيد حسن احمدی ادامه داد: اولين مرحلۀ بهره برداری از اين کارخانه در خردادماه ۷۶ با حضور رئیس جمهور وقت، آیت الله مرحوم هاشمی صورت گرفت و به دنبال آن در خرداد سال ۸۰ با حضور رئیس جمهور وقت کارخانۀ نورد وارد مدار توليد شد و کارخانۀ فولادسازی نيز در بهمن ماه ۸۰ با حضور وزير محترم صنايع و معادن وقت انجام شد، در دولت نهم و دهم نيز دو کارخانۀ احيا مستقيم با ظرفيت ۱۰۰ هزار تن توليد، در بهمن ماه ۸۸ و در بهمن ماه ۸۹، در مدار توليد قرار گرفت. در ۷ اردیبهشت ماه جاری نيز افتخار اين را داشتيم که با حضور تعدادی از وزرا، کارخانۀ فولادسازی شمارۀ ۲ را وارد مدار توليد کنیم.
وی سرمايۀ ثبتی مجتمع فولاد خراسان را ۸۰۰ ميليارد تومان عنوان کرد و با بیان اینکه مساحت فولاد خراسان ۱۴۰۰ هکتار است، گفت: چشم انداز فولاد خراسان در سند توسعۀ ۱۴۰۴ به اين صورت مقرر شده است که ۵ ميليون تن کنستانترۀ سنگ آهن، ۵ ميليون تن گندله، ۳.۵ ميليون تن آهن اسفنجی، ۳.۵ ميليون تن فولاد خام در اين مجتمع توليد شود. اگر اين ظرفیتها تکميل شود اين مجتمع اولين مجموعه ای در کشور خواهد بود که تمام نيازهای آن در استان محل استقرار تامين میشود.


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن پیام :
 

تعداد بازدید : 828
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )